0,00 €
×

Ako vybrať monitor?

26.08.2023

Počítač vyžaduje monitor. Aký vybrať? Aký veľký, s akým pomerom strán, akou zobrazovacou technológiou a akými špeciálnymi funkciami? Na všetko vám odpovieme v našom článku.

Ako vybrať monitor

O čom sa dočítate:

Účel: Na čo budete monitor používať?

Od tejto otázky sa budú odvíjať vaše preferencie v nasledujúcich kategóriách, takže by ste si mali v prvom rade ujasniť, „kto ste a na čo monitor chcete“. Niekoľko príkladov si rozpíšeme.

Kancelársky monitor, pri ktorom budete sedieť dlhé hodiny, by mal ponúkať technológie, ktoré chránia váš zrak. Môžete zvoliť jeden väčší monitor, alebo zostavu viacerých monitorov vedľa seba, v takom prípade oceníte úzke rámčeky po bokoch.

Muž sedí za počítačom

Hráči vyžadujú špičkové technické parametre, ako sú nízka odozva a vysoká obnovovacia frekvencia. Veľkú rolu pre nich zohráva tiež rozlíšenie a, samozrejme, kvalita obrazu.

Multimediálne monitory by mali zaujať predovšetkým krásnym obrazom. Veľkí filmoví fanúšikovia môžu zvážiť aj modely s „filmovými“ pomermi strán 21:9 a pod.

Profesionáli, napríklad grafici alebo projektanti, architekti, modelári a pod., majú vysoko špecifické požiadavky. Vyžadujú napríklad dokonalo presne kalibrované farby, vysoké rozlíšenie a pod.

Nemôžete predsa navrhnúť novú kolekciu pre módnu značku alebo grafiku na web veľkého e-shopu a potom sa vyhovárať, že u vás na monitore tá modrá vyzerala modrejšia...

Ochrana herný monitor

Typ panelu (zobrazovacej technológie)

Štandard je LCD monitor s LED podsvietením (podobne ako pri televízoroch), aj keď, samozrejme, zoženiete aj OLED monitory (i keď sú naozaj vzácne, je to špecialita). Základné tri druhy zobrazovacích panelov, s ktorými najčastejšie prídete do styku, sú tieto:

  • IPS/PLS monitory výborne zobrazujú farby a ponúkajú „dokonalé“ pozorovacie uhly. Ich kontrast a odozva bývajú „normálne“, priemerné, ide teda o štandard a najčastejšie predávaný typ.
  • VA/MVA monitory patria do trochu vyššej kategórie, ale spravidla nebývajú oveľa drahšie (nejde o násobný rozdiel). Ich výhodou je napríklad ešte lepší kontrast. Pozorovacie uhly sú „menej dokonalé“, ale napriek tomu stále výborné.
  • TN monitory sú už trochu zastarané a nezaujmú farebnosťou, kontrastom, a už vôbec nie pozorovacími uhlami, pretože už pri miernom vychýlení dochádza k deformáciám. Na druhú stranu ohromujú vynikajúcou odozvou, takže svoje miesto na trhu stále majú.

LCD monitor

Uhlopriečka monitora

Tento článok pre vás píšeme na 43" monitore, ktorý z oboch strán obklopujú dva na výšku postavené 24" monitory. Je to ako by ste sedeli blízko televízora, čo je už dnes možné a oči to rozhodne nekazí. Výhodou je obria zobrazovacia plocha, na ktorú sa zmestí kopec práce (napr. zadanie článku, Word, prehliadač, editor fotografií a ešte emailový klient).

Lenže aj veľkosť plochy, ktorú sledujete, má určité pravidlá. Nemali by ste byť nútení výrazne krútiť hlavou (naše krky tiež nie sú zo železa) a hlavne by ste sa nemali nakláňať smerom hore – zakláňať sa. Pre krčnú chrbticu to naozaj nie je dobré.

Inak sa pokojne obklopte monitormi zo všetkých strán. Ako úplné minimum odporúčame uhlopriečku 24", ako optimum odporúčame hodnoty okolo 30". Zároveň odporúčame zostavu viacerých monitorov (teda ak multitaskujete a máte pre nich využitie; na zobrazenie plochy si nemusíte kupovať druhý ani tretí monitor).

Uhlopriečka monitora

Pomer strán

„Normálny“ je filmový pomer strán 16:9, ktorý rýchlo vytlačil menej pretiahnuté monitory s pomerom strán 16:10 (tie ale považujeme za lepšie na prácu). To sú základy, s ktorými neurobíte chybu a získate plochu vhodnú na prácu, sledovanie multimédií (na celej obrazovke) aj hranie hier.

Avšak v móde sú aj širokouhlé monitory s pomerom strán napríklad 21:9 alebo ešte extrémnejším 32:9 (tie bývajú často prehnuté, ako sa dočítate ďalej). Formát 21:9 je "ešte filmovejší" a môžeme ho odporučiť filmovým nadšencom, 32:9 je zase efektívnou náhradou dvoch samostatných monitorov, ale bez otravného predelu (je to ako mať 2 monitory s pomerom strán 16:9 vedľa seba), takže je vynikajúci na prácu alebo hry.

širokouhlé monitory

Rozlíšenie monitora

Áno, vyššie rozlíšenie = viac pixelov = jemnejší obraz s viacerými detailmi. Na druhú stranu napríklad hráči musia riešiť násobne väčšie požiadavky na výkon grafickej karty. Pri menších uhlopriečkach platí, že „jemnosť nie je všetko“. Do 4K sa totiž zmestí značné množstvo detailne vykresleného obsahu, ale na 24" monitore by ste na tie detaily žmúrili zo vzdialenosti pár centimetrov a museli by ste všetko zväčšiť napríklad na 150 % v operačnom systéme.

Pri malých, 24" monitoroch preto odporúčame Full HD, pri veľkosti do cca 30" jemnejšie QHD (2560 × 1440 px v závislosti na pomere strán) a až pri väčších jemné 4K. Ak viete, prečo to robíte, pokojne siahnite po špecialite za stovky eur, ktorá ponúkne rozlíšenie 8K, ale bežnému používateľovi ešte dlho postačí 4K.

Rozlíšenie monitora

Povrchová úprava

Myslí sa povrchová úprava obrazovky. Lesklá zobrazuje oveľa žiarivejšie, krajšie farby (pozrite sa napríklad na mobily), ale aj napriek všetkým antireflexným úpravám sú problémom odlesky. Matné displeje sú mdlejšie, ale poradia si aj so zhoršenými svetelnými podmienkami.

Krása farieb je ale krása farieb... Ak si dokážete miestnosť efektívne zatemniť, rozhodne odporúčame lesklé vyhotovenie (s antireflexnou úpravou).

Ďalšie parametre obrazu

Nie je to nutnosť, naozaj nie, ale odporúčame podporu HDR, ktoré „skrášli“ filmy, videá aj videohry. S podporou vysokého dynamického rozsahu (High Dynamic Range) súvisí nielen schopnosť zobraziť krásne farby pri všetkých úrovniach jasu, ale tiež hodnoty kontrastu a jasu, ktoré by mali byť čo najvyššie.

HDR monitor

Maximálny jas pre HDR by mal dosahovať hodnotu najmenej 300 nitov, ale chcite určite viac (400, 600, 1000 aj viac). Kontrastný pomer by mal byť tiež čo najvyšší, aj keď v marketingových stámiliónoch, ktorými sa oháňajú výrobcovia, nie je ľahké sa orientovať.

V každom prípade kúzlo HDR tkvie v tom, že v jednej scéne zobrazí v nádherných farbách temnú jaskyňu ožiarenú lúčmi, ale aj výhľad z nej na azúrové more a farebnú džungľu. Tmavé časti budú detailné, žiadne šedé šmuhy a svetlé časti budú farebné a ostré, žiadne prepálené biele plochy.

Len varujeme, že HDR má aj svoje muchy; napríklad vo Windows 10 ešte nefunguje optimálne (vo Windows 11 by sa to malo zlepšiť), takže napríklad ne-HDR obsah môže zobrazovať, paradoxne, v horšej, mdlej kvalite (v tom prípade je lepšie HDR zapínať a vypínať v nastaveniach Windows).

HDR monitor

Parametre dôležité pre hráčov

Hráči by sa mali obzvlášť zamerať na dva parametre. Odozva by mala byť čo najnižšia – ide o čas, ktorý monitoru trvá spracovať požiadavku na zmenu obrazu, ktorú mu vyšle zdroj signálu (napríklad počítač). Udáva sa v milisekundách a pri herných monitoroch by nemala presiahnuť 4 ms (ideálne 1 – 2 ms).

Naopak, obnovovacia frekvencia by mala byť čo najvyššia. Ide o počet snímok za sekundu, ktoré monitor dokáže vykresliť a udáva sa v hertzoch (Hz). Normálna hodnota pri bežných monitoroch je 60 Hz, ale hráči by mali chcieť viac ako 100 Hz (napr. 144 Hz je reálna požiadavka, ale existujú aj napr. 360 Hz monitory).

Obnovovacia frekvencia monitor

Konektivita

Nehovoríme ani tak o špeciálnych funkciách, ako je PIP (obraz v obraze) a pod., ale o základnej konektorovej výbave. Určite sa uistite, že váš počítač ponúka potrebný výstup (napr. DisplayPort), a prípadne si zožeňte vhodnú redukciu alebo kábel. Vrcholom kvality sú DisplayPort v aktuálnej verzii aj HDMI (opäť v novej verzii s podporou 4K a pod.). Obraz môžete prenášať aj alternatívne cez USB-C či Lightning, ale nie cez každé, musí ísť o konektor s podporou prenosu obrazu.

Tiež sa môžu zísť konektory priamo na monitore, do ktorých môžete pripojiť napríklad klávesnicu, slúchadlá a ďalšie periférie. Nie je to rozhodne nutnosť, ale podobná výbava vždy poteší.

Konektivita monitora

Fyzické vlastnosti monitora

Už sme spomenuli prehnuté monitory, ktoré má, ako obvykle, zásadné výhody i nevýhody. Hlavne pri širších pomeroch strán má výhodu v tom, že vás lepšie obklopí a kopíruje tvar oka, takže obraz je aj na okrajoch ostrejší a nedeformovaný. Nevýhodou je, že spoľahlivo zachytí oveľa viac odleskov ako rovný monitor.

Prehnutý monitor

Ergonómia môže byť zásadná pre mnohých používateľov. Ako veľmi sa dá monitor naklopiť dopredu a dozadu? Ako veľmi sa dá otáčať do strán?

A čo napríklad pivot – možnosť otočiť displej na výšku, čo je bohužiaľ veľkou vzácnosťou (aj keď dá sa to pochopiť; 40" monitor by musel mať extrémne vysokú nohu, aby sa dal obrátiť, a pozerali by ste sa meter nad seba).

Myslite aj na detaily, ako je podstavec. Čo ak je taký dizajnový, že bude na menšom pracovnom stole zavadzať?

Samozrejme, to môžete vyriešiť držiakom na stenu (čítajte, prosím, nižšie). V každom prípade by ste s tým mali počítať pri výbere.

Pivot monitor, otáčanie monitora

Špeciálne funkcie

Pri desktopoch sa dotykové ovládanie, bohužiaľ, príliš neuchytilo (predsa len, na pohodlné ovládanie rukami bývajú monitory príliš ďaleko), ale ak by ste preň mali „ergonomické využitie“, smelo do toho.

Ochrana očí je dnes už bežná vec; konkrétne ide o zamedzenie otravného blikania (FlickerFree a podobne nazvané technológie) a filtráciu škodlivého modrého svetla, ktoré okrem iného narúša spánok (Low Blue Light a pod.).

FreeSync, G-Sync a pod. značia schopnosť monitora synchronizovať obnovovaciu frekvenciu s výstupom z grafickej karty, čo ocenia hlavne hráči hier. Vďaka tomu je obraz plynulejší a menej náchylný na artefakty, ako je štvorčekovanie, zdvojenie objektov a pod.

G-sync monitor

Príslušenstvo pre monitory

Posledné, čo preberieme, je ponuka príslušenstva pre váš nový monitor. Napríklad pod monitor si môžete zaobstarať vkusný, naozaj moderne vyzerajúci podstavec. Ten sa zíde napríklad vo chvíli, keď máte obrazovku príliš nízko a nechcete ju podkladať knižkami. Navyše zväčšuje dostupnú plochu na stole – opäť získate priestor aj pod monitorom.

Skvelú voľbu tiež predstavuje držiak na zavesenie na stenu, prípadne na konštrukciu, ktorá vám umožní optimálne rozvrstviť viacero monitorov okolo seba. Väčšina modelov podporuje štandard VESA (rovnako ako televízory), čo výber značne zjednodušuje.

Ako vybrať monitor

***

Dúfame, že ste po prečítaní nášho článku znalejší. Teraz by už výber správneho monitora mal byť pre vás hračka.

 

chcem nový monitor

Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok