0,00 €
×

Ako vybrať digestor? Zvoľte správne typ a výkon

16.02.2024

Vôňa smaženej ryby sa rozlieha celou domácnosťou a zdá sa, akoby už prenikala aj cez vankúše na sedačke. Je vám to povedomé? S výraznými výparmi a zvýšenou vlhkosťou pri varení si v kuchyni efektívne poradí odsávač pár, známy ako digestor. Ako vybrať digestor, ktorý zapasuje do vašej kuchyne a splní všetky očakávania? Poradíme vám v našom článku.

Ako vybrať digestor

O čom sa dočítate:

Typy digestorov

Spôsoby odsávania

Výkon digestora

Ďalšie dôležité parametre

Kuchyňa je miestom s azda najväčšou koncentráciou spotrebičov na meter štvorcový. Ani digestory, ako účinné odsávače pár, v spoločnosti ostatných kuchynských spotrebičov nezaostávajú. A hoci má väčšina ponuky nenápadnú sivú farbu, nemusia byť sivou myškou. Úlohu digestora v kuchyni nezastúpi žiadny iný spotrebič. Preto si poďme krok za krokom predstaviť základné typy digestorov, spôsoby odsávania či možnosti ovládania moderných odsávačov pár a zaujímavé vychytávky.

Ostrovčekový digestor

Typy digestorov podľa tvaru a umiestnenia

Správne zvolený digestor zapadne do kuchynskej "skladačky” podľa vašich predstáv. Nemusíte robiť veľké kompromisy. Ponuka digestorov je dostatočne široká, typovo a tvarovo rozmanitá, aby korešpondovala s rozmanitými konceptami kuchýň. Hľadáte komínový odsávač pár, ktorý bude pútať pozornosť svojou veľkosťou a prevedením? Alebo dáte prednosť vstavanému digestoru, ktorý síce nie je ani vidno, no svoju úlohu si splní na jednotku? Podľa tvaru a umiestnenia delíme digestory do nasledujúcich kategórií:


Podvesné digestory

Podvesné digestory predstavujú tradičné riešenie, ktoré poznáme už desaťročia. Inštalujú sa pod kuchynskú skrinku umiestnenú nad varnou plochou. Zvyčajne je táto skrinka na výšku nižšia a vďaka tomu zostáva dodržaný rozostup medzi digestorom a varnou plochou / sporákom.

Ide o digestory vhodné do menších, panelákových kuchýň, čomu zodpovedá ich nižší sací výkon – priemerne od 170 – 330 m³/h. Nie sú náročné na priestor a vo všeobecnosti sa radia medzi najlacnejšie spomedzi ostatných typov.

Ako vybrať digestor

Vstavané digestory

Pri realizácii novej kuchyne sú zlatým štandardom vstavané spotrebiče. Dodávajú kuchyni eleganciu, zachovajú jej línie a celkovú estetiku. Inak to nie je ani v prípade vstavaných digestorov, ktoré môžeme považovať za vylepšenie predchádzajúceho typu. Po inštalácii do závesnej kuchynskej skrinky je vidieť iba tenký kovový pásik. Niektoré modely sú plne zabudovateľné a o ich prítomnosti sa návšteva dozvie, až keď ich uvediete do chodu. Najlepšie vstavané digestory dosahujú sací výkon 650 – 850 m³/h!

Výsuvné digestory

Prvým typom vstavaných odsávačov pár sú elegantné výsuvné digestory. Umiestňujú sa priamo na dno (najčastejšie) kuchynskej skrinky, kde v prípade nepoužívania splývajú s kuchynskou linkou, takže nijak nenarušujú jej vzhľad. Vďaka kompaktným rozmerom sú skvelou voľbou do menších kuchýň, najčastejšie sú dostupné v šírke 60 a 90 cm.

Ako vybrať digestor

Stropné digestory

Počuli ste už o stropných digestoroch? Tieto mimoriadne výkonné odsávače pár sa inštalujú priamo do stropného podhľadu nad varnú zónu, takže sú absolútne nenápadné. Sú určené predovšetkým do otvoreného priestoru kuchyne a obývacej izby. Zaujmú moderným spracovaním a lákadlom je aj prítomnosť LED osvetlenia, ktoré osvieti celý ostrovček s varnou zónou podľa potreby.

Ako vybrať digestor

Vstavané digestory do pracovnej dosky

Ďalšou možnosťou sú aj výsuvné digestory zabudované v pracovnej doske, ktoré sú ukryté za varnou plochou alebo vedľa nej. Odsávač pár sa vysunie zo vstavanej kazety a uvedie do prevádzky na váš pokyn. Čo sa týka šírky, tento typ digestorov zvládne nasávať aj pary z okolia, postačí vám preto šírka totožná so šírkou varnej dosky. Vďaka minimálnej vzdialenosti medzi doskou a digestorom sa výpary ani nestihnú rozšíriť do okolia, s pokojom tak môžete využiť digestor napríklad aj v kuchynskom ostrovčeku.

Nemáte k dispozícii odťah digestora? Nevadí, stačí zvoliť niektorý z recirkulačných modelov.

Ako vybrať digestor

Komínové digestory

Konštrukcia komínových digestorov je priznaná každým centimetrom. Nič z odsávača pár sa neskrýva pod kuchynskou skrinkou, ani v nej. Digestor tohto typu je dominantným spotrebičom, ktorý sa inštaluje priamo na stenu. Nájdete tu cenovo dostupné komínové digestory vhodné do menších kuchýň aj exkluzívne a vysoko výkonné modely do otvorených denných priestorov.

Práve medzi komínovými digestormi máte šancu nájsť prevedenie, ktoré verne doplní štýl vašej kuchyne. V kategórii totiž vládne veľká rozmanitosť – digestory v retro vzhľade dopĺňajú elegantné a moderné modely vo vysokom lesku.

Retro digestor

Digestory do priestoru

Moderné koncepty kuchýň neumiestňujú varnú zónu iba k stene. Ak ste sa rozhodli pre kuchyňu s ostrovčekom, ktorá je zároveň centrom varenia, potom potrebujete odsávač pár, ktorý sa dá inštalovať do priestoru. Digestory do priestoru patria k neprehliadnuteľným solitérom. Nielenže dobre vyzerajú, prekvapujúci je tiež ich výkon. Vyberať môžete z ostrovčekových, lustrových, valcových a stropných vyhotovení, nechýbajú ani odsávače pár do pracovnej dosky.

Hľadáte elegantné, praktické a zároveň multifunkčné riešenie? Siahnite po lustrovom digestore!

Ako vybrať digestor

Lustrové digestory kombinujú v sebe to najlepšie z osvetlenia a odsávača pár. Na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajné závesné svetlo, vnútri však ukrývajú dômyselný systém odťahu s účinnosťou až 850 m3/h.

Indukčné varné dosky s odsávaním

Inovatívna technológia, ktorá vám ušetrí miesto, pretože kombinuje varnú dosku s nenápadným digestorom do jedného spotrebiča. Varná doska s digestorom vďaka nízkemu umiestneniu automaticky zaistí okamžité odsatie výparov počas varenia, takže nedostanú ani šancu šíriť sa prostredím. Maximálny výkon odťahu dosahuje skvelé hodnoty – až 850 m3/h.

Ako vybrať digestor

Indukčné varné dosky s odsávaním sú teraz dostupné aj v šírke 60 cm.

Základné spôsoby odsávania vs. očakávaný výsledok 

Akým spôsobom digestor funguje? Kam ide para pri varení a čo sa deje s mastnotou a arómami? Ak už máte zvolený ideálny typ digestora do vašej kuchyne, na rade je zvážiť čo najefektívnejší spôsob odsávania. Je u vás možné napojiť digestor na odťah komína? Aké riešenie zvoliť, ak v kuchyni vetracie potrubie nemáte a nechcete robiť výrazné stavebné zásahy?

 

Digestory sa podľa spôsobu odsávania delia na odťahové, recirkulačné a kombinované (odťah + recirkulácia).

 

Odťahový digestor

Odťahový digestor odvádza paru smerom von z interiéru. Potrebuje napojenie na vetracie potrubie alebo komín. Priemer odťahového hrdla na digestore by mal byť totožný s priemerom ústia do komína. Vzdialenosť potrubia by pritom mala byť čo najkratšia a najmenej komplikovaná. Dĺžka potrubia nad 3 metre a prítomnosť viacerých kĺbov znižuje účinnosť odsávania a vyžaduje pridanie doplnkového ventilátora do odvetrávania.

Odťahový digestor však spolu s arómami odsáva zo vzduchu aj vzdušnú vlhkosť, čo je jeho zásadnou výhodou. V kuchyni sa pri varení nebude zvyšovať vlhkosť a vyhnete sa tvorbe plesní a roseniu.

Digestor Electrolux

Recirkulačný digestor

Recirkulačný digestor odsávaný vzduch recirkuluje – to znamená, že ho vracia naspäť do prostredia, bez odťahu smerom von. Nevyžaduje žiadne dodatočné stavebné zásahy, iba kvalitne prevedenú inštaláciu.

Jeho súčasťou je systém účinných filtrov, ktoré zo vzduchu odstránia mastnotu a pohltia pachy (prítomný je najčastejšie kovový filter, textilný tukový filter, uhlíkový filter).

Vzduch sa do kuchyne vracia očistený, no nezbavený vlhkosti. Aj napriek tomu je tento typ digestorov veľmi populárny, najmä pre jednoduchosť inštalácie a dosiahnutie želanej eliminácie pachov a mastnoty.

Pri zanesení filtrov sú však tieto digestory o niečo hlučnejšie. Dobrou správou je, že na trhu nájdete aj modely, ktoré vás na výmenu/očistenie filtrov upozornia svetelnou signalizáciou.

Kombinovaný digestor

Ak sa pri svojom výbere a budúcich rozhodnutiach nechcete obmedzovať, siahnite po odsávači pár, ktorý ponúka oba typy odťahu odťah do komína aj recirkuláciu. Je potom už len na vás, ktoré riešenie uprednostníte.

Jak vybrat digestoř

Náš tip: Pri výbere digestora nepodceňte dostupnosť a cenu doplnkového príslušenstva. Pri recirkulačných digestoroch sa z času na čas nevyhnete kúpe tukových alebo uhlíkových filtrov. Kovové filtre sú jednoducho umývateľné.

Výkon digestora podľa veľkosti kuchyne

Blížime sa k tretej a nemenej dôležitej fáze výberu digestora. Digestor, ktorý má slúžiť k vašej spokojnosti, musí disponovať dostatočným sacím výkonom, aby dokázal efektívne z priestoru kuchyne vzduch odsávať. Vzduchový výkon alebo sací výkon je uvádzaný v metroch kubických za hodinu. Za hodinu by mal pritom digestor zvládnuť vymeniť vzduch aspoň 10 krát.


Ako sa dopracovať k optimálnej hodnote sacieho výkonu pre vašu kuchyňu?

  1. krok: Zistite orientačný objem vzduchu v kuchyni vynásobením plochy podlahy výškou stropu (v metroch). Ak ide o spojený priestor obývačky a kuchyne, spočítajte celý objem. Pre kuchyňu s plochou 4 × 3 m a výškou stropu 2,8 m je potom výsledný objem vzduchu 33,6 m³.
  2. krok: Vypočítaný objem vzduchu vynásobte číslom 10. V našom prípade 33,6 × 10 = 336 m³.
  3. krok: Podľa výsledku budete presnejšie vedieť, aký minimálny sací výkon by mal dosiahnuť váš nový digestor. Kuchyňa z ukážkového príkladu potrebuje digestor so sacím výkonom aspoň 336 m³/h.

Digestor

Náš tip: Odporúča sa počítať s istou rezervou a radšej voliť ešte o niečo výkonnejší digestor, predovšetkým, ak pri varení zostávajú dvere do ostatných častí domu otvorené. Sací výkon na digestoroch je bežne rozdelený do niekoľkých rýchlostných stupňov, napríklad 3 stupne nízky, stredný a maximálny sací výkon, čo vám umožňuje regulovať výkon odsávania podľa potreby.

Ďalšie dôležité parametre

Šírka digestora

Ešte donedávna platilo, že šírka digestora by mala byť rovnaká ako šírka sporáka alebo varnej dosky. Pri podvesných digestoroch a vstavaných digestoroch je to praktické riešenie, vzhľadom na celkové usporiadenie kuchyne. Väčšina týchto digestorov preto disponuje šírkou približne 60 cm.

Pri komínových a ostrovčekových odsávačoch pár sa však už môžete stretnúť aj s užšími, alebo naopak výrazne širšími digestormi.

V našej ponuke nájdete digestory rozdelené podľa šírky do nasledujúcich kategórii: digestory do 50 cm, digestory od 51 – 60 cm, digestory od 61 – 70 cm, digestory od 71 – 80 cm, digestory od 81 – 90 cm, digestory nad 90 cm.

Výška digestora

Okrem šírky odsávača pár je treba myslieť tiež na jeho výšku – zvlášť pri podvesných digestoroch, kde hrozí nepríjemné búchanie do hlavy aj poškodenie prístroja. Optimálna výška digestora je udávaná väčšinou v návode, všeobecne platí, že minimálna bezpečnostná vzdialenosť medzi varnou doskou a odsávačom pár je 65 cm, v prípade plynovej varnej dosky 75 cm. Myslite na vaše pohodlie, ale aj na to, že väčšia vzdialenosť negatívne ovplyvní účinok digestora, ktorý potom spracuje menej výparov.

Vstavaný digestor

Typy filtrov

Zo spodnej časti digestora je viditeľný kovový tukový filter (jemná mriežka). Ide o trvácny filter, ktorý stačí podľa potreby odmastiť v teplej vode so saponátom a poslúži roky v dobrom stave.

V digestore môže byť ďalej prítomný textilný tukový filter, ktorý zachytáva drobnejšie čiastočky mastnoty. Jeho súčasťou býva praktický indikátor výmeny. Filter vydrží niekoľko mesiacov, v závislosti od intenzity varenia.

Na pohlcovanie pachov je určený uhlíkový filter, ktorého výdrž je priemerne pol roka. Existujú aj uhlíkové filtre, ktoré sa dajú „vypiecť" v rúre. Sú síce drahšie, ale môžete ich použiť opakovane. Len si skontrolujte, či sú vhodné do vášho digestora.

K dispozícii sú tiež filtre kombinované – pohlcujú pach a mastnotu zároveň.

Ako vybrať digestor

Hľadáte filter do digestora? Pozrite sa do našej kategórie Príslušenstvo k odsávačom pár, kde nájdete všetko potrebné.

Hlučnosť digestora

Hlučnosť niektorých digestorov môže už po niekoľkých minútach obťažovať, preto by ste tento parameter nemali prehliadať. V uzatvorenej kuchyni hlučnejší digestor prekáža menej, avšak v spojenom priestore s obývačkou môže byť jeho používanie nepríjemné. Dobrou voľbou sú digestory s hlučnosťou nižšou ako 60 dB. Hlučnosť vyššiu ako 72 dB už možno prirovnať hluku ako pri odstreďovaní práčky.


Osvetlenie digestora

Odsávač pár šikovne vyriešil aj jednu úlohu naviac. Má zabudované osvetlenie a priamo vám posvieti do hrncov, v ktorých varíte. V lacných digestoroch sú prítomné halogénové žiarovky, lepšie vybavené modely už dostali úsporné LEDky s dlhšou životnosťou.

Špeciálne funkcie

Odsávače pár nezaostávajú za modernými kuchynskými spotrebičmi. Svedčí o tom ich zaujímavá technologická a funkčná výbava. Čo napríklad ponúkajú?

Dotykové ovládanie – Je moderné a pôsobí elegantne. Na rozdiel od vystúpených mechanických tlačidiel, posuvných prvkov a koliesok je menej náročné na čistenie.

Ovládanie cez Wi-Fi / Diaľkové ovládanie – Digestory s integrovanou Wi-Fi môžete ovládať telefónom cez určenú aplikáciu, a dokonca ich prepojiť s varnou doskou, ktorá má takisto Wi-Fi. Typickým príkladom sú odsávače pár značky Bosch s aplikáciou Home Connect. Niektoré modely majú vo výbave diaľkové ovládanie – digestor vypnete alebo zapnete z pohodlia kresla.

Dotykové ovládanie - digestor

Ktoré ďalšie spotrebiče môžete s pomocou Home Connect prepojiť a oveľa viac sa dočítate v našom článku.

Automatické odsávanie – Digestor dokáže detekovať zvýšené množstvo pár vo svojom okolí a automaticky sa uvedie do chodu.

Automatická regulácia odsávania – Okrem toho, že sa odsávač pár automaticky zapne, vie sací výkon regulovať podľa potreby.

Hob2Hood funkcia – Výbava, ktorá je typická pre digestory značiek AEG a Electrolux. Varná doska a digestor rovnakej značky vybavené funkciou Hob2hood (čiže „z varnej dosky do digestora”) sú bezdrôtovo prepojené. Digestor pracuje podľa výkonu nastaveného na varnej doske.

Časovač – Umožňuje nastaviť čas vypnutia digestora.

Indikátor znečisteného filtra – Upozorňuje na znečistenie tukového alebo uhlíkového filtra.

Dobehový mechanizmus – Niekoľko minút po vypnutí pracuje digestor v režime dobehu, aby z potrubia odsal všetky pachy a vlhkosť, ktorá by tu mohla inak skondenzovať.
 

Ako vybrať digestor

Súvisiace články:

Ako vyčistiť digestor?

Ďalšie aktuality

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Vybrali sme pre vás TOP 5 tabletov z ponuky DATARTu

Nájsť ideálny tablet môže byť niekedy tvrdý oriešok! Aby sme vám toto hľadanie uľahčili, pripravili sme pre vás výber TOP 5 prístrojov, ktoré vás dostanú dizajnom aj funkciami. Ktorý z nich bude najle...... Celý článok
Najlepšie mobily pre deti

Najlepšie mobily pre deti

Zadováženie prvého mobilu patrí k dôležitým momentom detského obdobia. Ale s jeho kúpou je spojených množstvo otázok, ako napríklad: nevystavujem svoje dieťa zbytočne riziku? Je už zrelé na telefón? K...... Celý článok
Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Recenzia: Vivo V40 SE – Skvelý parťák, ktorý zaujme nielen vzhľadom

Stane sa telefón vivo V40 kráľom strednej triedy? Aké sú prednosti tohto fešáka, a čo všetko ukrýva pod lákavým dizajnom? To všetko, a ešte omnoho viac, sa dočítate v tejto recenzii. Technic...... Celý článok
Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Ako na komáre: Odhaľte praktické tipy, vďaka ktorým s týmto hmyzom zatočíte

Leto, vlhké prostredie a komáre idú neodmysliteľne dohromady. Tento dotieravý hmyz nás dokáže potrápiť nielen doma, ale aj pri posedení na záhrade. Zistite, čo odpudzuje komáre a ako sa ich raz a navž...... Celý článok
Čo je to hotspot?

Čo je to hotspot?

Potrebujete odoslať dôležitý e-mail alebo dokončiť objednávku, keď tu zrazu ako naschvál vaša Wi-Fi vypadne a vy ste bez internetu. Riešenie je, našťastie, jednoduché, stačí mať poruke spoľahlivý hots...... Celý článok