0,00 €
×

5 najčastejších chýb sušičiek bielizne: „Sušička, prečo nesušíš?“

07.02.2023

Sušičku má dnes už takmer každá domácnosť. Ušetríte čas, peniaze a zároveň je vďaka nim vaša bielizeň ako z bavlnky. Nejednej domácnosti vyhovuje aj to, že oblečenie zbavia alergénov či vlasov a chlpov, čo ocenia najmä majitelia štvornohých miláčikov. Keď sa však sušička pokazí, musíme sa vrátiť k starému známemu vešaniu bielizne na sušiak, čo je celkom únavné, zaberie to veľa času, miesta a energie. V tomto článku si podrobnejšie rozeberieme najčastejšie chyby a poruchy sušičiek na bielizeň.

Chyby sušičiek na bielizeň

O čom sa dočítate:

Pár slov na začiatok

  • Tak ako výrobcovia sušičiek, aj my vám odporúčame montáž a opravy prenechať na autorizované servisné stredisko.
  • Sušičku vždy počas inštalácie, čistenia, údržby a opráv odpojte od elektrickej siete!
  • Odporúčame dôkladne si prečítať návod na použitie vášho spotrebiča, kde sú uvedené možné konkrétne chyby a informácie, ako ich odstrániť alebo kedy sa obrátiť na autorizovaný servis.

Týmto článkom vás nenabádame, aby ste sa do opráv púšťali sami. Skôr vám chceme predstaviť a ukázať najčastejšie chyby a poruchy sušičiek.

Čo robiť, keď sa sušička pokazí?

V prvom rade je nutné zistiť, kde je problém a čo sa vlastne pokazilo. Chyby sušičky môžu byť naozaj rôzne a odporúčame vám vo vážnejších prípadoch určite zavolať autorizovaný servis. Nielenže si môžete nesprávnym zaobchádzaním sami ublížiť, ale najmä ak je sušička ešte v záruke, vašou nevydarenou snahou o opravu môžete o túto záruku prísť. Minimálne je však dobré vedieť, čo približne sa v sušičke odohráva.

Chyby sušičiek na bielizeň

Identifikujeme problém

Nie každý má to šťastie a vedomosti o tom, aký je princíp fungovania sušičky. Poďme spolu teda pátrať pekne od začiatku. Začneme problémami, ktoré by sa dali vyriešiť aj bez pomoci opravára. Sušíte a všímate si, že zo sušičky vyťahujete pokrčenú bielizeň? To asi nebude veľmi v poriadku. Alebo sa vám zdá, že tá doteraz tichá sušička vydáva nezvyčajné zvuky? Nedajbože vaša sušička prestala hriať alebo sa prehrieva? Čo ak sa nedá zapnúť vôbec? Alebo sa sušičke netočí bubon? Na všetky tieto problémy si posvietime ďalej v článku.


1. Oblečenie je zo sušičky pokrčené alebo poškodené

Doteraz ste vždy zo sušičky vytiahli krásne rovnú bielizeň, ktorú stačilo iba pretriasť a uložiť rovno do skrine? Dnes ste ale dosušili a oblečenie bolo tak pokrčené, že by ste ho museli žehliť týždeň?

Chyby sušičiek bielizne

Na tento problém máme viacero jednoduchých riešení. Dokonca k nim nepotrebujete ani skrutkovač! V prvom rade je celkom možné, že ste bielizeň zo sušičky vytiahli nesprávne. Áno, aj to sa dá. Čím dlhšie ju v sušičke necháte iba tak „ležať“, tým viac bude pokrčená. Aby ste nemuseli žehliť, je najlepšie veci zo sušičky vybrať, kým sú ešte teplé. Potom ho stačí trocha pretrepať a môžete rovno skladať do skrine.

Ďalším dôvodom, prečo sú šaty zo sušičky pokrčené, môže byť tiež to, že nepoužívate zmäkčovač vo forme aviváže či vlnených loptičiek do sušičky, ktoré sú  navyše ekologické a dajú sa použiť viackrát. Vďaka aviváži je tiež bielizeň voňavá a hebká. Je ale dôležité nepreháňať to s ňou a používať len množstvo odporúčané výrobcom, inak sa môže stať, že sa váš spotrebič zanesie.

Vlnené guličky do sušičky bielizne

Ak potrebujete poradiť, prečítajte si náš článok, ako správne sušiť bielizeň v sušičke.

Oblečenie sa v sušičke pokrčí aj v prípade, že ste sušičku preplnili alebo naopak, dali do nej málo bielizne. Sušičku je treba plniť s rozumom, aby sušenie prebehlo tak, ako má. Nesprávna teplota, resp. nesprávne zvolený program sušenia tiež zohrávajú dôležitú úlohu.

Treba si dávať pozor aj na to, ako oblečenie roztriedite. Ideálne je triediť podľa farieb, ale aj podľa druhu materiálu. Jemné oblečenie je najlepšie sušiť s jemnými kúskami, svetre so svetrami a podobne. Pamätajte, že vždy musíte vybrať vhodný program na sušenie. Horšie je, ak ste zistili, že sa vám šaty v sušičke poškodili.

Vaše obľúbené tričko vám už nikto nevráti späť, no treba zistiť, prečo sa to stalo. Zrejme sa v bubne točilo niečo, čo sa v ňom točiť nemalo. Preto skontrolujte, či sa v bubne nenachádzajú nejaké uvoľnené súčiastky alebo časti oblečenia s ostrými hranami. Nezabudnite aj na to, že nie všetka bielizeň sa môže sušiť v sušičke. Vždy sa riaďte pokynmi na vnútorných etiketách vášho oblečenia.

 

Symboly sušenia bielizne v sušičke


2. Sušička je príliš hlučná alebo vydáva nezvyčajné zvuky

Aj keď v dnešnej dobe sú sušičky pomerne tiché, často ich prevádzku sprevádza viacero rôznych zvukov. Ak sa tieto zvuky začnú meniť oproti tým bežným, treba spozornieť. Ak počujete hlasné škrípanie, veľmi pravdepodobne ide o poruchu ložiska motora. Ak je poškodené ložisko motora, môže veľmi ľahko dôjsť k úplnému zničeniu sušičky. V tomto prípade je najlepšie prenechať prácu na opravára.

Chyby sušičiek na bielizeň

Okrem poškodeného ložiska motora môže byť uvoľnený či poškodený hnací remeň sušičky. Aj v týchto prípadoch je treba zavolať servis, pretože by ste mohli sušičku nesprávnym zaobchádzaním poškodiť. Hnací remeň môže spôsobiť aj rachotivý zvuk. Remeň nemusí byť vyslovene poškodený, môže byť iba uvoľnený. 

Ak ste počas sušenia začuli skôr bzučivý zvuk, môže ísť o zaseknutý motor alebo problémy s otočením bubna, ktoré môže spôsobovať priveľa bielizne v sušičke. Vtedy je treba z množstva oblečenia ubrať. Ak to nepomôže, opäť sa treba obrátiť na servis.

A čo rachotavý zvuk? Ten môže vydávať elektrická inštalácia, ktorá je vedľa krytu ventilátora. Alebo ho mohol spôsobiť uvoľnený ventilátor. Spotrebič je treba jemne odtiahnuť od steny. Ďalšie nepríjemné a nezvyčajné zvuky počas otáčania môžu byť spôsobené aj poškodenou napínacou kladkou. Viaceré náhradné diely sa dajú voľne dokúpiť, no vždy sa poraďte s odborníkom, aby ste kúpili tie správne.

Chyby sušičiek na bielizeň

3. Sušička funguje, ale nezohrieva

Jednou z možností, prečo sušička nezohrieva tak, ako má, je nesprávne zapojenie. Skúste sušičku zapojiť do zásuvky priamo, bez predlžovacieho kábla. Výrobcovia dokonca na svojich stránkach varujú, že na zapojenie spotrebičov nesmiete používať predlžovačku, pretože by mohol nastať skrat či požiar. Ak už však sušičku máte zapojenú správne a priamo v zásuvke, treba skontrolovať, či náhodou nie je niekde poškodený kábel.

Ak je aj ten v poriadku, chyba je možno úplne inde. Na to, aby mohla sušička zohriať vnútro bubna, potrebuje vzduch. Uistite sa, že nie je upchatý ventilačný otvor a či ste vyčistili filter, ktorý by sa mal čistiť po každom jednom cykle. Sú to dôležité bezpečnostné súčasti spotrebiča, ktoré zabraňujú prehrievaniu a ak sa poškodili, treba ich nechať vymeniť.

Chyby sušičiek na bielizeň

Veľmi dôležitou bezpečnostnou súčasťou sušičky je aj tepelná poistka, ktorá odpojí prúd vykurovacieho telesa, ak nastane porucha, aby sa teplota nezvýšila na nebezpečnú úroveň, prípadne aby nevznikol požiar. Túto súčiastku je opäť treba vymeniť za novú, pretože je veľmi dôležitá.

Ak sa vám však pokazilo ohrievacie teleso sušičky, ktoré sa nachádza takisto ako tepelná poistka za zadným panelom sušičky, treba ho vymeniť. Ak nájdete znaky odlomených či zhorených častí telesa, viete, že je pokazené. Jeho kontinuitu si overte multimetrom. Ďalším podozrivým na našom zozname by mohol byť aj termostat. Ak ale sušička zohrieva tak, ako má, no suší pridlho, riešenie je jednoduché: vyčistite filter.
 

4. Sušička hreje príliš alebo sa oblečenie v sušičke zbehne

Za prehrievanie môžu opäť termostat, ohrievacie teleso či filter a ventilačný otvor. Pri prehrievaní je pred skontrolovaním či vymieňaním súčiastok dôležité najprv počkať, aby sušička úplne vychladla. Ak sa vám oblečenie v sušičke iba zrazilo a nemáte žiadne iné problémy s ohrevom sušičky, treba zmeniť program sušenia podľa pokynov na štítku oblečenia alebo pokynov v návode na sušičku.

Chyby sušičiek na bielizeň

5. Sušička sa nedá zapnúť

Ak sa sušička nedá zapnúť, je potrebné zistiť prečo. A bez pomoci opravára to zrejme ani nezistíte. Dôvodov, prečo sa sušička nedá zapnúť, môže byť viac.

Najčastejší problém so zapnutím spôsobujú dvierka sušičky. Najskôr sa uistite, že sa medzi dverami a gumeným tesnením nezasekla bielizeň. Ak nie, problémom by mohol byť spínač sušičky. Sušička ich má z bezpečnostných dôvodov a ak je táto súčiastka pokazená, môže spôsobiť, že sa sušička nedá zapnúť. Ako zistíte, že je spínač dverí pokazený? Keď zatvoríte dvere sušičky a nepočujete typické cvaknutie, znamená to, že sa dvere neaktivovali a spínač je pokazený. Ak zatvoríte dvere a kliknú, spínač funguje.

Niektorým sušičkám so zapnutím môže robiť problém samotný spínač (ON/OFF), ktorý má núdzové vypnutie. Ako zistíte, či funguje? Skúste sušičku zapnúť. Ak zo sušičky počujete zvuk, no aj tak sa nezapne, vypínač funguje. Ak sa však nestane nič a ani nepočujete zvuky, budete musieť vymeniť vypínač, pretože je pokazený. Treba ho ale radšej najprv otestovať multimetrom.

Chyby sušičiek na bielizeň

Sušička sa nezapne, ak v  tepelnej poistke kvôli upchatému ventilačnému otvoru nastal skrat. Ak vám skrat potvrdí tester kontinuity,  budete musieť tepelnú poistku vymeniť. Nezabudnite však skontrolovať a vyčistiť ventilačný otvor, pretože v tepelnej poistke mohol nastať skrat práve kvôli upchatému otvoru.

Ak sa sušička nedá zapnúť a iba bzučí, na vine môže byť motor sušičky. V tomto prípade bude najlepšie, ak túto úlohu prenecháte na opravára.

Okrem iného môžete mať problém zapnúť sušičku kvôli hnaciemu remeňu alebo elektrickej energii. Ak však sušičku zapnete a funguje, no bubon sa netočí, určite to bude hnacím remeňom (môže byť posunutý, roztrhnutý, starý, atď.). Ak sa vaša sušička zapne a funguje, no po chvíli sa vypne, môže mať pokazený termostat, upchatý ventilačný otvor alebo je iba preplnená.

Chyby sušičiek na bielizeň

Pár slov na záver

Dúfame, že vám náš článok aspoň trochu pomohol. Niet nad relax pri skvelom filme či nad príjemný večer s rodinou, kým sa o vaše obľúbené módne kúsky stará sušička bielizne. Nepodceňujte jej schopnosti, ani jej údržbu. Starajte sa o ňu rovnako, ako sa ona stará o vaše šaty. Máločo predsa povznesie človeka viac než voňavý a jemný dotyk svetra alebo zaspávanie v mäkučkých perinách. 
 

chcem novú sušičku

Súvisiace články:

Ako vybrať sušičku bielizne?

Ako zapojiť práčku a sušičku?

Ako odpojiť práčku a sušičku?

Čo nedávať do sušičky?

Chybové kódy práčok

Ďalšie aktuality

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Bosch a Siemens posúvajú hranice s novými práčkosušičkami

Spotrebiče 2 v 1 dokážu v súčasnosti oveľa viac, ako by ste čakali. Sú zárukou úspory miesta a zároveň si ponechávajú to najlepšie z práčok a sušičiek. Či už sa vám viac páči dizajn Bosch či, naopak, ...... Celý článok
Najlepšie mobily pre seniorov

Najlepšie mobily pre seniorov

Hľadáte kvalitný a jednoduchý mobil pre babičku či dedka? Ten pravý telefón pre seniorov neprekypuje množstvom funkcií, všetko je podriadené skôr jednoduchosti a nenáročnému ovládaniu. Ponuka seniorsk...... Celý článok
Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Recenzia: Insta360 X4 – 360° radosti

Výlety, skok padákom, cesta autom alebo len rodinná dovolenka? To všetko by sme si želali zachytiť v prvotriednej kvalite a akčná kamera Insta360 X4 má v úmysle nám toto prianie splniť. Oproti predchá...... Celý článok
Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Ako (vy)čistiť indukčnú varnú dosku?

Čistenie indukčnej varnej dosky je omnoho jednoduchšie ako čistenie plynového sporáka. Na hladkej ploche bez záhybov a vystúpených miest sa však i tak objavujú škvrny po mastnote, zvyšky potravín a z ...... Celý článok
Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Inteligentné okuliare Ray-Ban Meta: Druhá generácia a jej vylepšenia

Nové inteligentné okuliare Ray-Ban Meta zaujmú hneď niekoľkými spôsobmi. Na rozdiel od okuliarov na virtuálnu realitu sú skvelým doplnkom pri bežnom nosení a v mnohých smeroch zastúpia smartfón. Ak st...... Celý článok